2016. december 10., szombat

Főzelékek, ahogy mi készítjük IV. rész

Répafőzelék
1 kg pucolt, lereszelt répa
Pici olaj
3 evőkanál cukor
Só ízlés szerint
Esetleg fokhagyma, ha valaki nem édesen szereti
Habaráshoz:
300 ml tejföl

3 kanál liszt

A répát kevés olajon átforgatjuk, kicsit megfonnyasztjuk hogy hamarabb megfőjön. Felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Ízesítjük sóval, cukorral. Viszonylag hamar megfő, így ne menjünk messzire. :) Amikor megpuhult, a tejfölt és a lisztet csomómentesre összekeverjük, majd merünk a forró léből belőle. Folyamatos kevergetés mellett hozzáöntjük a forró főzelékhez. Pár percig összeforraljuk, persze ügyelünk arra, hogy le ne égjen, aztán elzárhatjuk.

Anti értékelése: 10/7 pont

Főzelékek, ahogy mi készítjük III. rész

Krumplifőzelék
2,5 kg krumpli, hámozva kb. 2 kg (ez egy óriási fazékra elegendő mennyiség)
Babérlevél, 3 darab egész, vagy őröltből ugyanez a mennyiség
Só, bors ízlés szerint (a krumpli rengeteg sót felvesz, kóstolgatni kell)
Fokhagymagranulátum, vagy 3 gerezd fokhagyma
2 teáskanál pirospaprika
Habaráshoz:
450 ml tejföl
3 kanál liszt

Kezdésnek leszögezem, hogy a krumplifőzelék más, mint a többi, ugyanis a krumpli keményítőt tartalmaz, így sokkal könnyebben sűrűsödik. Egyszer jártam úgy, hogy nem raktam rá elég vizet, gondolván, habarás után biztos jó állaga lesz úgy... Erre persze olyan lett, mint a beton. :) A krumplit felrakjuk kicsit több vízben főni, mint amennyi ellepi. Ízesítjük babérlevéllel, sóval, borssal, pirospaprikával, majd várjuk, hogy megpuhuljon. Szét sem szabad főzni, mert akkor burgonyapépet kapunk főzelék helyett, viszont az sem kellemes, ha beton keménységű krumpliba harapunk -célszerű ennek kiküszöbölésére ugyanabból a fajtából készíteni. Amikor simán el tudjuk vágni késsel, elkészítjük a habarást. De vigyázzunk, ha kevésnek ítéljük meg a levét, inkább még habarás előtt öntsünk hozzá! Lepje el kb. 1 centire a krumplikat a víz. Ekkor összekeverjük a lisztet és a tejfölt csomómentesre, majd a főzelék forró levével higítjuk. Folyamatos kevergetés mellett beleöntjük, majd pár perc minimumon főzés után elzárjuk. Ilyenkor már ne nagyon kevergessük, mert csak széttörnek benne a krumplidarabok. 

Anti értékelése: 10/9 pont

Főzelékek, ahogy mi készítjük II. rész

Borsófőzelék
1 kg borsó (mi fagyasztottból szoktuk készíteni)
Fokhagymagranulátum ízlés szerint, vagy 2 gerezd fokhagyma (mi nem édesen szeretjük :) )
Lehetőség szerint egy csokor friss petrezselyem
Só, bors ízlés szernt
Habaráshoz:
300 ml tejföl
3 evőkanál liszt

A borsót felrakjuk főni. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Fűszerezzük sóval, borssal, fokhagymával, illetve petrezselyemmel (csak ne szárítottal, az a közelébe sem ér a frissnek, akkor inkább hagyjuk ki). Amikor megpuhult -ez lehet 20 perctől kezdve 2 óra is, attól függ, mennyi idős volt a borsó amikor lefagyasztották... :) És bizony, az extra zsenge változattal is elbabráltam már pár órát, mire elfogadható állagúra főtt, a tejfölt, a lisztet, és a forró levét összekeverve behabarjuk a főzeléket. Folyamatos kavargatás mellett beleöntjük a lisztes masszát. Pár percig még főzzük, aztán elzárhatjuk.

Anti értékelése: 10/8 pont

Főzelékek, ahogy mi készítjük I. rész

A legfinomabb és leggyorsabban elkészíthető ételek közé tartoznak a főzelékek, amiket nagyon szeretünk. :) Még a nagymamám szerettette meg velem gyerekkoromban, azóta sem sikerült kiábrándulnom belőlük. Köretnek szoktunk fasírozottat, virslit, tükörtojást enni hozzájuk, mikor melyikhez van kedvünk. Mai alkalommal 4 fajta elkészítését fogom megosztani.

Tökfőzelék
1 kg tök (általában fagyasztott, ügyeljünk rá felolvadás után, hogy ne maradjon benne mag)
1 csokor kapor (mi frissből szoktuk csinálni a mélyhűtőből, de akinek nincs rá lehetősége, megteszi a szárított is)
2 kávéskanál pirospaprika
Só, bors ízlés szerint (kóstolgatva kiderül, mikor jó :) )
Habaráshoz:
300 ml tejföl
3 evőkanál liszt (ez a víz mennyiségétől függően változhat)

A tököt felrakjuk főni. Amikor felolvadt, felöntjük annyi vízzel, hogy éppen hogy ellepje. A kaprot felaprítva hozzárakjuk, a többi fűszerrel is ízesítjük. Amikor megpuhult és összeesett, a lisztet és a tejfölt összekeverjük, majd merünk bele a főzelék levéből. Amikor egynemű masszát kapunk, hozzáöntjük folyamatos kavargatás közben a forrásban lévő főzelékhez -vigyázzunk, mert ilyenkor már könnyen leég az alja! Ha nem lett elég sűrű, a habarást ismételjük meg. :) A kívánt állag elérése után még pár percet főzzük folyamatos kevergetés mellett.


Anti értékelése: 10/9 pont (szerencsére ő is legalább annyira szereti őket, mint én :) )

2016. december 4., vasárnap

Sajtos pogácsa II.

Ez a sajtos pogácsa I. után ez egy másik pogácsa recept, amit el szoktam készíteni, attól függően, hogy épp melyik kerül a kezem ügyébe. :) 

Tészta:
40 dkg liszt
20 dkg margarin
10 dkg trappista sajt
1 tojás
1 csomag szárított élesztő
1 dl langyos tej
1 teáskanál só

Tetejére:
Reszelt sajt
1 tojás (elhagyható)

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, majd 1 órát kelesztejük. Ujjnyi vastagra nyújtjuk a tésztát, majd tetszőleges méretűre és formájúra szaggatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük őket. Reszelt sajttal megszórjuk a tetejét, illetve ha ragaszkodunk hozzá, lekenhetjük egy tojássárgájával is. Közepes fokozaton kb. 30 perc alatt készre sütjük. Amikor enyhén barna az alja, illetve megpirult a sajt, akkor elkészült. :)

Anti értékelése: 10/9 pont

2016. november 27., vasárnap

Zizi féle Pizza II. :)

A képen életem első pizzája látható, amit lassan 3 éve készítettem el. Meglepetés volt, így muszáj volt megbírkóznom a feladattal egyedül. :) A formája úgy készült el, hogy a tésztát direkt ilyen alakúra nyújtottam. Többen a körbevágást használják, de az én módszeremmel nem marad "felesleges" tészta. Akkoriban még sűrített paradicsommal készítettem, ez azóta paradicsomszósszá szelídült. A tészta alapanyaga azóta sem azóta sem változott, viszont erre párizsi került, valamint konzerves bab. :) Ne ijedjünk meg különböző formák elkészítésétől, pofonegyszerűen el lehet készíteni.

                                         
(A kép nagyításához kattints rá!)

Mákos guba

Ez az étel egy külön hagyomány nálunk: az én egyik kedvencem, Anti viszont nem szereti, úgyhogy az a megállapodásunk, hogy évente egyszer elkészítjük... Ez az (egyik) évfordulós ajándéka. :) Persze magamnak csinálhatnék, de akkor elvesztené a "varázsát" az évfordulós vacsora. Úgyhogy 1 év nélkülözés után már nagyon szeretném megenni -és tekintve, hogy februárban van a napja, már türelmetlenül várom... :) Érdemes pár nappal hamabb megvenni hozzá a kifliket, úgy kellően megszárad ahhoz, hogy magába tudja szívni a tejet. De vigyázzunk, nehogy bepenészedjen!

8 darab szikkadt kifli
1 liter tej
Vaníliás cukor
Ízlés szerint (30dkg-) darált mák+arányosan 10 dkg cukor
Pici margarin
(Mi tojás, méz, mazsola nélkül készítjük)

Öntet:
1 csomag főzés nélküli vaníliapuding
Fél liter tej


A kifliket felkarikázzuk. A tejet összekeverjük, majd megmelegítjük a vaníliás cukorral, majd a kimargarinozott tepsibe helyezett kifli karikákra öntjük. A tetejét cukros mákkal megszórjuk. Ha magasabb falú tepsiben készítjük, rétegenként kanalazzuk rá a mákot. Ízlés szerint cukrozhatunk még rajta. 15-20 perc alatt közepes hőfokon a tetejét ropogósra sütjük, de belül puha marad. :)
A pudingot a tejjel összekeverjük, majd hűtőbe tesszük, és a guba mellé tálaljuk.

                   

Anti értékelése: 10/ :) pont

Rakott tészta I.

Saját receptem, amit nagyon megszerettem. :) Tipikusan az a helyzet, amikor nekiáll az ember valamilyen ételnek, de nem tudja pontosan, hogy mit szeretne... Így lesz tésztás-zöldséges-virslis-tejfölös, de a végeredménnyel nagyon meg vagyok elégedve. :)

300 gramm fagyasztott mexicoi zöldségkeverék (borsó, répa, kukorica)
330 gramm tejföl
500 gramm tetszés szerinti tészta
1 csomag 4-5 darabos virsli
1 fej lilahagyma
300 gramm sajt (100 a keverékbe, 200 a tepsiben ráreszelve)

Frissen őrölt bors
Fokhagyma granulátum (inkább óvatosan szórva, amikor már össze van keverve, folyamatosan kóstolgatva)


A fagyasztott zöldséget megfőzzük. Amíg fő, megfőzzük a tésztánkat is. A tejfölbe belekeverjük a sajtot, virslit, lilahagymát, majd a megfőtt zöldségkeveréket is. Ízlés szerint fűszerezzük, de figyeljünk rá, hogy az "ízetlen" tészta mellett el fognak halványodni a fűszerek, így egyszerűbb már összekeverve ízesíteni. A tésztás keveréket egy tepsibe simítjuk, bőven reszelünk rá sajtot, majd kb. 20-25 perc alatt maximum fokozaton ráolvasztjuk. Azért nem kell vele óvatoskodni, mert nem tartalmaz "nyers" összetevőket, mint pl. tojás vagy darált hús. :) Sajnos csak megdézsmált állapotában jutott eszembe lefényképezni, de remélem látszik, hogy hogy nézhetett ki. :)


Anti értékelése: 10/8 pont

Pizza bombák

Ezt a receptetet félig-meddig én találtam ki, egy kis ihletgyűjtés után. :) A tészta receptjének egy alap pizzatésztát használtam, tölteléknek pedig azt, ami kéznél volt éppen. Gyakorlatilag ugyanaz, mint a "sima pizza", csak begolyózva. :)

Tészta:
45 dkg liszt
1 csomag szárított élesztő
1 teáskanál só
Langyos víz, amennyit felvesz (kb. 2-3 dl)
Egy csipet cukor

Töltelék:
Ízlés szerint paradicsomszósz
Bors

Oregano
Bazsalikom
Fokhagymagranulátum
Ízlés szerint sajt: szeletelt mozzarella vagy akár reszelt trappista, parmezán
Szalámi, vagy sonka

Tetejére:
Frissen őrölt bors, reszelt sajt, egész só -ízlés szerint :)

A tészta összetevőit összegyúrjuk, majd egy órát kelesztjük. A paradicsomszósz összetevőit folyamatos kóstolgatás közben összekeverjük. A megkelt tésztát kinyújtjuk, majd egy pohár segítségével köralakú darabokat szaggatunk. A közepére teszünk kiskanállal a paradicsomszószból, rá egy szelet szalámit, majd a sajtot. A tetején összecsippentjük, majd összedolgozzuk, nehogy szétnyíljon. Vizes kézzel könnyebben úgy marad. :) Ebből az adagból kb. 25-30 golyónk lesz. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük őket, úgy, hogy az összeillesztésük kerüljön alulra.
Kb. 30-40 perc alatt közepes lángon készre sütjük. Amikor megbarnul a teteje és/vagy ráolvad a sajt, akkor elkészült. :) A képen az enyémre csak frissen őrölt borsot tettem.



Anti értékelése: 10/7 pont

Túrós batyu

Régóta el akartam már készíteni ezt az édes kelt tésztát, de idő hiányában nem esett rá sor. Leginkább az tartott vissza az elkészítésében, hogy felvert tojáshab kell hozzá -és most, hogy elkészült is, kézzel vertem fel hozzá a habot, mert este készült már reggelinek, és nem akartam hangoskodni. :) A túróhoz egy kicsit kevesellem a cukrot, de kevésbé édesszájúaknak biztosan ideális. :) Ebből az adagból 2 gáztepsi lesz tele, úgyhogy kisebb adagnak bőven elég felezni a hozzávalókat.

Tészta:
85 dkg liszt
6 dl langyos tej
4 dkg élesztő/ 1 csomag 1 kg-hoz való szárított élesztő
15 dkg cukor
2 tojás
10 dkg olvasztott vaj
1 csipet só
2 evőkanál méz (én elhagytam)

Töltelék:
50 dkg túró
3 evőkanál búzadara
4 evőkanál cukor
1 csomag vaníliáscukor (szerintem 2-3 is belemehet)
1 citrom héja
2 tojás
10 dkg mazsola (én nem raktam bele)

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, majd fél órát meleg helyen kelesztjük A túrót villával áttörjük, majd a búzadarával, citromhéjjal, a cukrokkal, a tojások sárgájával. A tojás fehérjékből kemény habot verünk, majd óvatosan összeforgatjuk a túrós keverékkel.
A megkelt tésztát fél centi vastagra kinyújtjuk, majd 10x10 centis négyzeteket vágunk belőle. A közepére tölteléket helyezünk, majd a sarkait összefogva csavarunk rajta egyet, hogy véletlenül se folyjon ki a töltelék. :) Sütőpapírra helyezzük őket.
Kb. 40 perc alatt közepes fokozaton készre sütjük. Akkor jó, amikor a teteje egy kis barna színt kap. :) Frissen kiszedve porcukorral meghintjük.


                     

Anti értékelése: 10/7 pont (neki is cukortalan volt :)) )

2016. november 16., szerda

Virslis rúd

Ezt a recept teljesen a képzeletünk szüleménye. :)) Biztosan fellelhető már más formában is, de nem jártunk utána, csak beleugrottunk. :) Sok volt a közeli lejáratú virsli, így gyorsan el kellett használni. Ezután a felismerés után jött az ötlet, ha már lábtörlő és pizza van, amire el lehetne használni, miért ne lehetne egyesével is kelt tésztába csomagolni őket? :) A tésztát lehet vékonyra, vagy kicsit vastagabbra is nyújtani, ízlés szerint. Tetejére mehet szezámmag, lenmag, sajt, frissen őrölt bors, egész só, vagy akár hagyhatjuk üresen is, és csak tálaláskor kínálunk mellé ketchupot, majonézt, mustárt. :)

Tészta:
50 dkg liszt
1 csomag szárított élesztő
Kb. 3-4 dl tej
2 kávéskanál só
Egy csipet cukor

Töltelék:
Virsli, amennyi belefér (nekem ez a liszt mennyiség kb 10 darab elkészítésére elég)

Tetejére ízlés szerint bármi :)

A tésztát a langyos tejjel összedolgozzuk, majd egy órát kelni hagyjuk. Miután megkelt, lisztezett felületen ízlés szerinti vastagságúra nyújtjuk (én kb. fél ujjnyira szoktam). A virsli nagyságához igazodva darabokra vágjuk a tésztát úgy, hogy kényelmesen be lehessen bugyolálni. :) Eldolgozzuk rajta a tésztát, majd az összeillesztéssel lefele sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Hagyjunk köztük sok helyet, mert alaposan meg fognak nőni! :) Így járunk el az összessel, majd ízlés szerint megszórjuk a tetejét. Kb. 40 perc alatt közepes fokozaton készre sütjük, amíg a tésztánk alja picit meg nem barnul.



Én itt sajttal készítettem. :) Passzol hozzá a kukorica, vagy bármilyen zöldség is, lehet variálni a köreteket.

Anti értékelése: 10/8 pont

Hókifli

Közeledik a karácsony, így egyre aktuálisabbá válik ez a közkedvelt sütemény. Ne tévesszen meg senkit a 40 dkg liszt, közel sem lesz belőle kis adag kifli. :) Vékonyra kell nyújtani, de ne annyira, hogy átfolyjon rajta a lekvár -ezért én sütésálló lekvárt szoktam használni hozzá. A tésztának jót tesz egy éjszakányi pihentetés, de készítettem már anélkül is, és úgy is jó lett. A tészta nagyon finom, omlós, ezért nem szabad túlsütni, ha már minimálisan barna a tészta alja, zárjuk el a sütőt. Ezeket a buktatókat kikerülve gyakorlatilag elronthatatlan. :)

Tészta:
40 dkg liszt
25 dkg margarin
1 kis doboz tejföl (175 gramm)
Egy csipet só

Töltelék:
Ízlés szerint szilva/ barack lekvár, lehetőleg sütésálló, de anélkül is működik :)

Forgatni:
Porcukor
Vaníliás cukor

A lisztet, a margarint és a sót összegyúrjuk, majd egy éjszakát hűtőben pihentetjük. Másnap fél órával nyújtás előtt vegyük ki szobahőmérsékletre. Fél ujjnyi vastagra nyújtsuk ki, majd egy pohár segítségével 8-10 cm átmérőjű köröket szaggassunk belőle. A darabok közepébe tegyünk egy kis kanál lekvárt, majd óvatosan tekerjük fel. A végét nyomkodjuk le, nehogy utat találjon magának sütés közben a lekvár. Amennyiben nehezen ragad, vizes kézzel egyszerűbb lesz összenyomni. :) Sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgassuk egymás mellé.

                   

Közepes fokozaton, kb. fél óra alatt, a tészta aljának enyhe barnulásáig sütjük. Amint kivettük, rögtön forgassuk a már előre bekevert cukor-vaníliás cukor keverékbe. Kihűlve fogyasszuk, mert a lekvár a közepében bizony elég forró tud lenni. :)

Anti értékelése: 10/7 pont

Baconös csavart

Ez a recept egy kicsit csalós, mert nem házilag elkészített leveles tésztával dolgozok, hanem bolti fagyasztottal. Még nem "mertem" megpróbálni az eredeti hajtogatott tésztát, így maradtam a boltinál. :) Viszont ezzel is tökéletes, nagyon tetszik a tészta állaga, valamint kisülve is nagyon finom. Olcsó is, én 160 ft-ért szoktam beszerezni a fél kg-s tésztát. Ha szeretjük, akkor érdemes belőle feltankolni a a fagyasztóba, így bármikor ki lehet venni, és kb. 2 óra alatt kiolvasztani.

Fél kg fagyasztott leveles tészta
Kevés liszt
Becsavarni 200 gr bacon

Tetejére:
Ízlés szerint szezámmag, lenmag, reszelt sajt, oregano, frissen őrölt bors, nagy szemű só stb. :) 


Elkészítés előtt 2-3 órával szobahőmérsékleten kiolvasztjuk a leveles tésztát. Amikor már teljesen kiolvadt, lisztezett felületen vékonyra kinyújtjuk. Egyesével ráhelyezzük a tésztára a baconöket, majd szeletnyi darabokat vágunk, hogy pont egyforma nagy legyen a bacon és a tészta. Egy-kettőt csavarunk rajta, majd sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Megismételjük ezt mind a 10-12 darabbal (amennyi bacon a csomagban van, kb. ennyi darabhoz elég a fél kg tészta).
Kb. fél óra alatt, a tészta barnulásáig sütjük. 



Tálalhatunk mellé mustárt, ketchupot, ízlés szerint. :)

Anti értékelése: 10/9 pont

Pudingos hernyókifli

Már a neve megfogott amikor először olvastam... "Hernyókifli"... :) Vajon mi lehet a turpisság benne? És kiderült, hogy igazából teljesen egyszerű elkészíteni, csak minimális kézügyességet (és türelmet) igényel. Emiatt picit időigényesebb is, de viszonozza azzal, hogy nagyon laktató, pár darabbal jól is lehet lakni. Kisülés után ízlés szerint lehet cukros fahéjba vagy kakaóba forgatni, de csak rögtön kivétel után érdemes, mert így ragad szépen rá.

Tészta:
60 dkg liszt
1 teáskanál só
3 evőkanál cukor
1 tojás
2 tojás sárgája
3 dl langyos tej
3 dkg friss élesztő/ 1 csomag liszt
6 dkg olvasztott margarin

Töltelék:
2 csomag pudingpor ízlés szerint
4 deci tej pudingonként


Ha friss élesztőt használunk, langyos tejben hagyjuk felfutni, majd a liszthez öntjük. Amennyiben viszont szárítottat (mint én mindig :) ) a liszthez, sóhoz, cukorhoz, tojásokhoz, olvasztott (kihűlt, max langyos!) margarinhoz és langyos tejhez öntjük. Összegyúrjuk, 1 órát pihentetjük. Lisztezett deszkán egyenlő darabja osztjuk. Hosszú csíkot nyújtunk belőlük, majd a következő módon bevagdossuk (itt inkább gombóc alakúbb kiflikről van szó, én ennél hosszabbra szoktam nyújtani):

A képet http://angelawebcuki.blogspot.hu/2012/10/rakoczi-turos-pudingos-hernyo-kifli.html oldalról vettem kölcsön :)

A nem bevágott részre annyi kihűlt pudingot kanalazunk, amennyit még kényelmesen be tudunk hajtani, a tészta szétcsúszása nélkül. A bevágott részt ráhajtogatjuk a pudingosra, így el is készültünk a hernyókiflinkkel. Sütőpapíros tepsibe pakoljuk őket, de tartsunk köztük távolságot, mert nagyon meg fognak dagadni sülés közben.

                

Kb. 40 perc alatt közepes fokozaton készre sütjük. Rögtön sütőből kiszedve megkenjük olvasztott margarinnal, majd fahéjba vagy kakaóba forgatjuk, de el is lehet hagyni ezt a lépést. :)

                

Anti értékelése: 10/7 pont

Tepsis fasírt I.

Ez a recept tökéletes a háztartásban lévő "maradékok" eltüntetésére -vagy csak nálam szokott megbújni itt-ott száraz zsemle, bontott tej és sajt csücsök? :) Elkészítése egyszerű, ám a baconre rásült sajttól mennyei ízt kap az alapból ízletes fasírozott. Mi már csak így szoktuk készíteni, hol stefániásan, hol csak natúrban, főtt tojás nélkül, esetleg a húsba beledolgozott főtt tojással.

Fél kg darált hús
2 gerezd fokhagyma
1 tojás
3 kanál delikát
2 száraz zsemle (annyi tej, amennyiben megázik)
1-2 evőkanál zsemlemorzsa
Bors, majoranna ízlés szerint

A darált húshoz hozzáadjuk a tojást, az összezúzott fokhagymát, és a delikátot. A (lehetőség szerint szárz :) ) zsemléket tejbe áztatjuk, egy kicsit állni hagyjuk, majd alaposan kinyomkodjuk belőle. Azért fontos, hogy száraz legyen a zsemle, hogy ne legyenek zsemlegombócok a húsban, de ha lesznek se tragédia. :) Ám, ha túl friss volt a zsemle, több zsemlemorzsát fog felvenni a masszánk. Borsozzuk, majorannázzuk (megkóstolni nem érdemes, nem adja vissza reálisan a nyers hús a majdan elkészülő fasírt ízét).
Ezek után keresztbe egymást fedve a tepsibe fektetjük a bacon szeleteket úgy, hogy majd a közepébe tudjuk helyezni a húst. Belehelyezzük henger alakban (vagy attól függ mekkora a tepsi), majd ráhajtogatjuk úgy, hogy befedje. Ezek után megfordítjuk, úgy, hogy a ráhajtott része legyen alul. A tetejére szórunk bőven sajtot, ízlés szerint.
Kb. 1 óra alatt közepes fokozat alatt kicsivel készre sütjük.




Tálaláshoz remekül passzol hozzá a kukoricás rizs céklával. :)

Anti értékelése: 10/8 pont

2016. november 10., csütörtök

Citromos álom

Ennek a sütinek a szépsége az egyszerűségében rejlik. A belefektetett engergia sokszorosan megtérül a ízében. :) Születésnapokra is többször elkészítettem, egy szép jénaiban pici díszítéssel mint torta is megállja a helyét.

Pl így. :)

25 dkg babapiskóta
5 dl tejföl
5 dl habtejszín
2 db citrom
10 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor

A habtejszínt kemény habbá verjük. Egy másik tálban összekeverjük a tejfölt a cukrokkal, 2 citrom reszelt héjával, és 1 citrom levével. A két krémet összeforgatjuk. Egy jénai alját kikenjük vékonyan krémmel, majd babapiskótát rakunk rá. Ezután a krém felét, majd ismét babapiskótát. A lényeg, hogy legalulra és legfelülre krém kerüljön. Citromlevelekkel, citrommal díszíthetjük. Fogyasztás előtt 2 órát hűtőben pihentetjük.

                     

Anti értékelése: 10/7 pont

Virslis lábtörlő :)


Ezt a receptet Anti ajánlotta nekem, "hogyha olyan jól megy már a kelt tészta, akkor készítsd el ezt" címszóval. :) Már a neve is tetszett, és elég találó is az étel kinézetére. A titok ahhoz, hogy szép legyen, hogy egyenlő részenként vágjuk be, illetve pontosan fűzögessük át rajta a virsliket. Tetejére tehetünk akár sajtot, lenmagot, vagy szezámmagot is, ízlés szerint. A receptben szereplő mennyiségek egy gáztepsi méretű lábtörlőhöz elegendők.

Tészta:
40 dkg liszt
2 dkg élesztő/ 1 csomag szárított élesztő
Egy csipet cukor
1 teáskanál só
Kb. 5-6 evőkanál olaj, a könnyen nyújtható tészta-állag eléréséig :)

8 pár virsli, ha sokalljuk, félbevágható, így csak fele mennyiség szükséges
Tojás (én elhagytam), esetleg sajt, magvak stb.

A friss élesztőt felfuttatás után hozzáadjuk a liszthez, majd a többi összetevővel összegyúrjuk. Szárított élesztőt egyenesen a liszthez adjuk. 1 óra kelesztés után a tepsi méretére nyújtjuk, majd óvatosan átemeljük bele. A tepsi hosszabbik oldalán csíkokat vágunk, de a széleinél kb. 2 centit kihagyunk. A csíkok közt legyen 3 centi távolság, hogy kényelmesen bele tudjuk fűzni a virsliket. Egyszer fent-egyszer lent belefűzzük. Tetejét ízlés szerint díszíthetjük. :)
Kb. 45 perc-1 óra alatt közepes fokozaton a tészta (sajt) tetejének barnulásáig sütjük.
Tálaláshoz ketchupot, majonézt, mustárt kínálhatunk.

                     

Anti értékelése: 10/7 pont

Töltött háromszögek

Már a látványra is gyönyörű ez a recept, nem hogy még ízre. :) Egy teljesen egyedi elképzelésként találtam ezt meg, és úgy gondoltam, hiba lenne halogatni az elkészítését. Így még aznap elkészült a töltött háromszögem, ami (szerintem) a legfinomabb kelt tészta, amit valaha is elkészítettem. Persze ha valaki nem szereti valamelyik összetevőjét, a töltelék átalakításával is el lehet készíteni.

Tészta:
80 dkg liszt
5 dl tej
5 dkg élesztő/ 1 tasak (1kg liszthez való) szárított élesztő
1 evőkanál cukor
1 csapott evőkanál só
2 dl étolaj

Töltelék (80dkg-hoz):
6 evőkanál tejföl
1-2 fej lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
30 dkg sonka (esetleg 20 dkg sonka+10 dkg bacon)
1 kukorica konzerv
30 dkg trappista sajt

Tetejére:
1 tojás (én el szoktam hagyni)
Ízlés szerint szezám mag és/vagy lenmag

A tészta hozzávalóit a langyos tejjel összegyúrjuk, majd kb. 1 óra alatt a duplájára kelesztjük. Ezután megfelezhetjük a tésztát, hiszen 40 dkg lisztből is elkészíthető, de én egyben szoktam vastagabb tésztával, 80 dkgból. Ha valaki vékonyabban szeretné, akkor a fele is elegendő. :) Ezesetben mindkettővel ugyanúgy járunk el. Lisztezett deszkán vékonyra kinyújtjuk.
A tejfölt összekeverjük a lereszelt fokhagymagerezdekkel, majd megkenjük vele a kinyújtott tésztát. Ezután rárakjuk az apróra vágott lilahagymát, a kockára szeletelt sonkát, kukoricát, reszelt sajtot. Szorosan feltekerjük, majd éles kézzel háromszögekre vágjuk. Óvatosan sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. A tetejét megkenhetjük tojással, de én csak szezámmagot szoktam rászórni gazdagon. Közepes fokozaton 30-40 percig sütjük, a tészta tetejének barnulásáig.


                        

Anti értékelése: 10/10 pont :)

Zizi féle Pizza :)

Ezt a receptet egyedül kísérleteztem ki a mai formájára. Feltétnek sokszor mást is szoktam rárakni, pl. mostanában mozzarellát vékony karikákra vágja, megkoronázza ezt az amúgy is finom pizzát. :) Dán szalámi helyett szeletelt vékony kolbászkát is szoktam használni, ha épp az van itthon. A feltéthez csak a fantázia szabhat határt. :) A feltüntetett adagok egy nagy gáztepsi pizzára elegendők.

Tészta:
200 gramm liszt
1 csomag szárított élesztő
1 csapott teáskanál só
Egy csipet cukor
Langyos víz, amennyit felvesz egy puha tésztához

Feltét:
5 evőkanál paradicsomszósz (bele bazsalikom, oreganó, só, bors, egy kicsi ketchup)
1 csomag 100 grammos dán szalámi
200 gramm reszelt sajt
Mozzarella sajt szeletelve
Egy fél doboz konzerv kukorica

A tészta összetevőit összegyúrjuk, majd 1 órát kelesztjük. Lisztezett felületen átgyúrjuk, majd tetszőleges formára (a tepriére) kinyújtjuk. Áthelyezzük a tepsibe, és letakarva pihentetjük, amíg elkészítjük a feltétet. A paradicsomszószot folyamatosan kóstolgatva ízlés szerint ízesítjük, a sajtot lereszeljük. Elkenjük a tésztán a szószt, rápakoljuk a szalámit, megszórjuk reszelt sajttal, ráhelyezzük a mozarellát, majd a kukoricát.
Kb. 30-40 perc alatt, a tészta aljának (enyhe!!) barnulásáig sütjük.


                 

 Anti értékelése: 10/9

Kakaós csiga

A fellelhető sok recept közül ez volt a legszimpatikusabb, bár apróbb módosításokat ezen is eszközöltem. :) Magában fogyasztva is finom, de kakaóval, tejjel is érdemes megkóstolni. Én néha be szoktam vonni olvasztott csokival, amivel igazi fogfájdítós édességet kapunk. :))

Tészta:

600 gramm liszt
300 ml tej
2 evőkanál cukor
100 gr margarin
Fél teáskanál só
1 tojás
50 gramm friss élesztő/ 1 tasak szárított élesztő

Töltelék:
12 evőkanál cukor
10 teáskanál kakaó
100 gramm margarin

Tetejére 1 tojás (én nem szoktam tenni rá)

Csokis csigához:
2 tábla csoki olvasztva
Pici margarin

Élesztőt felfuttatjuk (ez szárított esetében nem szükséges). A lisztet, a margarint, a cukrot, a langyos tejet, tojást, a szárított élesztőt és a sót összegyúrjuk. Lágy tésztát kell kapnunk.
Konyharuhába bugyolálva 1 órát kelesztjük. Lisztezett deszkán vékony, nagy téglalap alakúra kinyújtjuk. A margarint megolvasztjuk, majd egy ecsettel elkenjük rajta (emiatt fog ráragadni a töltelékünk). A kakaót és a cukrot összekeverjük, majd egyenletesen elszórjuk rajta. Szorosan feltekerjük, majd 1-1,5 centinként szeletekre daraboljuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, majd megkenjük tojással. Addig sütjük, amíg a csigák teteje és alja meg nem barnul. Ami kb. 30-40 perc közepes fokozaton. :) Sütőből kivéve ízlés szerint porcukorral meghinthetjük.


Ha csokival be szeretnénk vonni, akkor hűtsük ki a csigákat, majd az olvasztott margarin és csoki keverékével spatulával kenjük be.

Anti értékelése: Kakaós: 10/7 pont
                      Csokis: 10/8 pont

2016. november 6., vasárnap

Aranygaluska

Sokáig kutattam a megfelelő receptet amivel igazán finom aranygaluskát tudok készíteni, de nem találtam az igazit. Mindegyikben volt valami részlet, ami nem tetszett benne, improvizálva viszont nem mertem belekezdeni. Ám egyszer csak az egyik facebook csoportban megtaláltam azt, amelyik leírás alapján hasonlított az elképzeléseimhez (valójában, mint később kiderült, felül is múlta azt :) ). Az eredeti recepttől annyi a különbség, hogy én nem vanília sodóval szoktam tálalni, hanem a szokásosnál több tejből készített vaníliapudinggal, de a sodó receptjét is megosztom veletek. :)

Tészta:
50 dkg liszt
1 csomag szárított élesztő/ 3 dkg friss élesztő
10 dkg cukor
2 dl tej
Egy csipet só
2 tojás
10 dkg margarin olvasztva
Cukros dió, vagy ízlés szerint cukrozott dejó a forgatáshoz

Sodó:
1 liter tej
2 tojás sárgája
20 dkg cukor
Egy csomag vaníliás cukor
Egy csomag vaníliás pudingpor

Pudingos öntet:
700 ml tej
1 csomag vaníliás pudingpor 


Kimérjük a hozzávalókat, összegyúrjuk, majd 1 órát kelesztjük a tésztát. Ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, majd pogácsaszaggatóval (vagy bármilyen formával, én szív alakú szaggatóval készítem, bár a végeredményen kevésbé látszik :) ) apróra kiszaggatjuk. Egyesével először olvasztott margarinba, majd a cukros-diós keverékbe forgatjuk, majd szorosan egymás mellé helyezzük kivajazott, vagy sütőpapíros tepsibe.       
     
               

               

Kb. 180 fokon, a galuskák tetejének barnulásáig sütjük (30-40 perc). Mint a képen is látszik, én úgy szoktam ellenőrizni ha tele van a tepsi, hogy kiszedek egy darabot a közepéről. :)) Tálaláskor kihűlt sodóval, vagy vaníliapudinggal tálaljuk.

               

Anti értékelése: 10/7 pont

Sütőben sült fánk

Egyszer kaptam egy hagyományos fánk receptet "anyósomtól", amit ő világbajnok módon tud elkészíteni, ám én valamilyen oknál fogva nem arattam ekkora sikert vele. :)) Nem lett annyira rossz, de bőven elmaradt az elvárásoktól. Ekkor kezdtem el a hagyományos olajos változat helyett egy sütőben elkészíthetőt keresni, azokkal magabiztosabban bánok. Így találtam rá erre a /sokak szerint inkább bukta, csak más formában/ receptre, ami felülmúlta a várakozásaimat. Nagyon puha, omlós a tésztája, ízre is felért az olajos változattal.

Tészta:
50 dkg liszt
1 csomag szárított élesztő
3 dl langyos tej
7 dkg cukor
5 dkg margarin
Fél kávéskanál só
2 tojássárgája

A közepére lekvár (én sütésálló baracklekvárt szoktam használni)
Tetejére porcukor

Az összes hozzávalót kimérjük, alaposan összedagasztjuk. 1 órát kelesztjük. Lisztezett deszkán kb. 2 centi vastagra kinyújtuk, és tetszőleges formákat szaggatunk belőle (nekem szív alakú szaggatóval készülnek :) ). Sütőpapíros tepsibe rakjuk őket. Hagyjunk helyet közöttük, mert duplájára fognak nőni. :)


               

                   

Kisebb pohár aljával, vagy akár egy kupakkal mélyedéseket formálunk a közepébe, és kis kanál lekvárt helyezünk bele. Kb. 180 fokon a fánkok tetejének pirulásáig sütjük, sütőből kivéve porcukorral meghintjük.

               

Anti értékelése: 10/7 pont

Lángos

Ez az első kelt tészta, amit elkészítettem. :) Barátomtól tanultam a receptet, ami végtelenül egyszerű, gyakorlatilag elronthatatlan. Az alapanyagok mindig fellelhetők a legtöbb háztartásban, így bármikor ehetünk egy jó tejfölös-fokhagymás-sajtos lángost. A feltüntetett mennyiségből kb. 10-12 darab nagyobb lángos készül.

Tészta:
1 kg liszt
1 tasak szárított élesztő
200 gramm lisztenként 1 teáskanál só
Egy csipet cukor
Langyos víz, amennyit felvesz egy lágy tésztához (kb. 500-750 ml)
Olaj a sütéshez

Tetejére:
450 gramm tejföl
200 gramm reszelt sajt

Az összetevőket alaposan összegyúrjuk, majd minimum 1 órát kelesztjük.




Egy nagyobb serpenyőben olajat melegítünk. Tetszőleges méretű lángosokat formálunk, majd enyhe barnulásig sütjük kb. félgázon. Tálaláskor be lehet dörzsölni friss fokhagymával, megkenni tejföllel és reszelt sajtot tenni a tetejére, vagy akár frissen őrölt borsot. Ki hogy szereti. :)

                       

Anti értékelése: 10/8 pont 

2016. november 2., szerda

Sajtos pogácsa I.

Az első receptem a sok-sok különböző sajtos pogácsa közül az egyik, amit el szoktam készíteni. :) A blog érdekessége az lesz, hogy a különböző receptek alapján készült ételeket a barátom, Anti fogja értékelni egy 1-10-ig terjedő skálán, így fel lehet majd mérni, hogy a készítőjén kívül másoknak mennyire tetszik a recept. :)
Ennek a pogácsának az elkészítésére úgy került sor, hogy a jól bevált, a nagymamámtól kapott receptet nem találtam, valamint a már bevált internetes receptnek is nyoma veszett, így kénytelen voltam beújítani egy még nem próbált receptet. Mindenesetre nem bántam meg, aki kóstolta, annak ízlett. :) Eredetileg hajtogatva szerepel a receptben, de én idő hiányában ezt a lépést kihagytam, így csak egy sima kelt tésztaként készült el.

Tészta:
50 dkg liszt
25 dkg margarin
2 db tojássárgája
1 pici dobozos tejföl
5 dkg élesztő pici tejben felfuttatva/ száraz élesztőből egy fél kg-s liszthez elegendő tasak
2 teáskanál só

Tetejére:
1 tojássárgája (én el szoktam hagyni ezt a lépést)
Reszelt sajt

Az élesztőt felfuttatjuk a cukros tejben (szárított élesztő esetében csak beleöntjük a liszthez). A szobahőmérsékletű margarint a lisztbe morzsoljuk, a sót beletesszük. Összegyúrjuk, majd duplájára kelesztjük.
Kelesztés után kb. 1 cm vastagra nyújtjuk, megkenhetjük tojással, de én csak reszelt sajtot szoktam a tetejére tenni. Ezesetben frissen tört borsot is tettem rá, de durvára tört sóval (nem sokkal!) is remekül működik. A tepsiben még fél órát kelesztjük, majd előmelegített sütőben 180 fokon megsütjük. Nekem szimpla gázsütőm van, így pontos időről és hőfokról sajnos nem tudok beszámolni, de kb. közepesre felhúzva működött a kb. 40 perces sütési idő. Akkor készült el, ha a tetejére szépen ráolvadt a sajt, és az alja pedig halvány barnára pirult. Persze, aki pirultabban szereti, az tarthatja több ideig is bent. :)



         

Anti értékelése: 10/7 pont